makdekor

Co to jest styl hampton? Główne zasady stylu hampton

Wnętrza w stylu hampton przywodzą na myśl letnie rezydencje nad brzegiem oceanu. To dlatego, że właśnie wśród malowniczych, nadmorskich pejzaży styl ten ma swoje źródło. Zachwycają się nim panie domu, architekci, dekoratorzy oraz miłośnicy eleganckich i luksusowych wnętrz. W wystroju króluje biel, wachlarz kolorów ziemi i naturalne materiały, takie jak drewno, rattan czy wiklina. Całość jest przytulna, bardzo elegancka a co najważniejsze – wygodna. Wnętrza są przestronne i jasne, a przez duże okna wpada mnóstwo naturalnego, ciepłego światła. Domy w stylu hampton łączą w sobie lekkość i swobodę nadmorskiego domku z luksusem miejskiej rezydencji.

Skąd pochodzi styl hampton?

Styl hampton dzięki topowym amerykańskim serialom staje się coraz bardziej popularny. Jest bowiem synonimem luksusu i elegancji. Skąd jednak pochodzi sama idea oraz nazwa? Swoją nazwę styl ten zawdzięcza grupie miasteczek na półwyspie Long Island. The Hamptons, bo tak nazywa się to miejsce, to kompleks popularnych, nadmorskich kurortów, które są ulubionym miejscem wypoczynku zamożnych Nowojorczyków. To tutaj uciekają od zgiełku miasta dobrze sytuowani mieszkańcy Manhattanu. Szukają oazy spokoju niepozbawionej jednak elegancji i luksusu, jakiego doświadczają na co dzień. Swoje letnie rezydencje mają tu biznesmeni oraz celebryci. Długie, piaszczyste plaże, czyste wody Atlantyku, ciepły wiatr i szum fal dają ukojenie skołatanym nerwom, pozwalają się wyciszyć, ciesząc wolnym czasem.

Przestrzeń w stylu hampton

Ogromne przestrzenie, wysokie sufity i okna zajmujące całe ściany to elementy charakterystyczne dla przepięknych rezydencji w The Hamptons. Nie zawsze jednak nieograniczony metraż jest w zasięgu ręki. W aranżacji należy postawić na elementy, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenia. Ogromne znaczenie odgrywa tu kolor. Wnętrza w stylu hampton charakteryzują się kolorystyką stonowaną i silnie inspirowaną naturą. Przytłumione odcienie bieli lub kości słoniowej nie tylko optycznie powiększają pomieszczenia, ale dodają im również elegancji. Zastosowanie jasnych barw ma na celu przede wszystkim wprowadzenie do pomieszczenia jak najwięcej światła. Duże okna natomiast świetnie skomponują się z delikatnymi zasłonami z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna.

Postaw na naturalne materiały

Mimo całego przepychu, elegancji i luksusu, który przychodzi na myśl, gdy słyszymy o letnich rezydencjach wprost znad oceanu, styl hampton inspiracje czerpie z natury. Dzięki temu jest w nim bardzo dużo swobody i naturalności. Nie ma tu miejsca na ekstrawagancję i sezonowe trendy. Aranżacje są przemyślane i oddają ducha ponadczasowości. W sposób bardzo naturalny klasyczne formy łączą się z naturalnymi, wysokiej jakości materiałami. Drewno króluje na podłogach i jest elementem wykończenia wielu mebli. Szczególnie popularne są te, z bielonego drewna. Nie brakuje również elementów z wikliny, rattanu czy trawy morskiej. Na podłodze pięknie wyglądają płasko tkane dywany czy jutowe dywaniki w morskich kolorach. Warto również wyeksponować drewniane elementy, takie jak belki sufitowe czy więźby dachowe.

Przede wszystkim wygoda

Choć styl hampton może kojarzyć się z bogactwem, to nigdy nie przedkłada formy nad treść. Nie znajdziemy tu nadmiernego przepychu ani niekomfortowych mebli. Ma być pięknie i elegancko, ale przede wszystkim wygodnie. Styl hampton w mistrzowski sposób wiruje na granicy swojskości, prostoty i luksusu. W ogromnych salonach królują miękkie sofy i wygodne leżanki o prostych formach. Przepiękne, rozłożyste kanapy i fotele tworzą miejsce dziennego relaksu. To przestrzeń, w której z powodzeniem można zaszyć się z książką lub wieczorem obejrzeć film w gronie rodziny i przyjaciół. Meble, jak i wszystko wokół, utrzymane są w naturalnej kolorystyce, razem z resztą dodatków tworzą harmonijną całość.

Dodatki w stylu hampton

Osiągniecie lekkiego, nadmorskiego klimatu letniej rezydencji możliwe jest wyłącznie dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów. We wnętrzach w stylu hampton nie może zabraknąć dodatków, takich jak wiklinowe kosze, dekoracje z rattanu, dywany z wełny lub juty oraz lniane czy bawełniane pościele. Na wygodnych kanapach zastosowanie znajdą dodatki w stylu hampton – miękkie pledy oraz mniejsze i większe poduchy w różne wzory. Na stołach pięknie zaprezentują się zaś porcelanowe wazony wypełnione kwiatami. Wszystkie mniejsze dodatki świetnie nadadzą się do wprowadzenia koloru w wystroju wnętrza. Można je łatwo schować lub wymienić. Odcienie błękitu, niebieskiego lub granaty idealnie oddadzą ducha bezkresnego oceanu. Uzupełnieniem mogą być zaś różnego rodzaju elementy marynistyczne.

Styl New Hamptons

Projektanci i dekoratorzy coraz chętniej podejmują się eksperymentów ze stylem hampton. Wprowadzanie do wystroju dość nowoczesnych elementów i zmiana standardowej kolorystyki zapoczątkowały styl new hampton inaczej nazywany stylem modern hampton. Jest on szczególnie popularny w Australii, a od klasycznej wersji różni się przede wszystkim tym, że wnętrza zaaranżowane w tym duchu są nowoczesne. Znamienna jest tu przede wszystkim rozszerzona paleta wykorzystywanych barw. Chętnie wykorzystuje się dodatki w odcieniach czekoladowego brązu, musztardy czy lawendy. Znaleźć można również elementy w kolorze złotym.

X