makdekor

Magia aranżacji glamour: blichtr, blask i elegancja

Meble w stylu glamour

Styl glamour ma równie wielu miłośników, co przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że jest on pełen zbytniego przepychu, a zazwyczaj ociera się wręcz o kicz. Nic bardziej mylnego. Aranżacja glamour oparta na podstawowych wytycznych tego stylu ocieka blichtrem, dobrym gustem, elegancją, szykiem i klasą. Warto poznać historię nurtu glamour i zrozumieć czym naprawdę jest, a z czym błędnie się go kojarzy.

Magia kina, magia glamour

Styl glamour jest mocno powiązany z gwiazdami Hollywood z lat 40. i 50. Gdy w Stanach Zjednoczonych szalał kryzys, widzowie tęsknili do kreacji i wnętrz emanujących przepychem, bogactwem i splendorem. Marlena Dietrich czy Audrey Hepburn, w swych zatykających dech w piersiach kreacjach i lśniącej biżuterii, stały się wręcz symbolami tamtej epoki. Luksusowy i elegancki styl glamour pojawiał się w filmach także w aranżacji wnętrz. Bohaterki filmów sypiały w ogromnych łóżkach z pikowanym wezgłowiem, a makijaż zawsze wykonywały przy szykownej lustrzanej toaletce lub konsoli. Wkrótce wnętrza w stylu glamour stały się tak modne, że gwiazdy w podobny sposób urządzały swoje domy. Były one gustowne, pełne splendoru, lecz nigdy kiczowate. Elegancki styl glamour jest modny do dziś.

Glamour to nie barok!

Styl glamour czerpie z baroku, jednak nim nie jest. W aranżacjach w stylu glamour zdobne meble z dawnych lat zestawia się z tymi nowoczesnymi i dość minimalistycznymi. Przepych pikowanego szezlonga może zrównoważyć minimalistyczna lustrzana komoda, a fotele z ogromnymi oparciami – prosty szklany stolik. Szkło i połysk jest cechą charakterystyczną stylu glamour. Dobrze widziane w nim są meble ze stali nierdzewnej, żyrandole z kryształków i lustra na ścianach. Połyskujące, pełne splendoru meble  fantastycznie komponują się z grubymi, mięsistymi tkaninami, które obowiązkowo muszą być najwyżej jakości. Blask i szkło dodają pomieszczeniom lekkości i przestronności, a ciężkie materiały tajemniczości i zmysłowości.

Szykowne kolory

Glamour to nurt elegancki, kojarzący się z sukcesem i autorytetem. Takie też są kolory, które go definiują. Oprócz ponadczasowej bieli i czerni w glamour jest też butelkowa zieleń, ciemny granat, bordo oraz fiolet. Aby ciemne kolory nie zdominowały wnętrza i zbytnio go nie przytłoczyły, przełamuje się je delikatnymi szarościami i beżami. Wbrew pozorom styl glamour nie ocieka nadmiarem złota. Lepiej sprawdza się w nim stal, szkło i srebro.

Wyposażenie obowiązkowe

Z nurtem glamour kojarzy się kilka mebli, które są absolutnym must-have w tego typu aranżacji. Przede wszystkim są to sofy typu Chesterfield, a także meble obite aksamitem lub skórą. Obowiązkowy jest także stół ze szklanym blatem – idealnie, gdy stoją na nim świeże kwiaty. Niezwykle istotne są dodatki. Na ścianach wnętrza gwiazdy filmowej z dawnych lat nie może zabraknąć ozdobnych luster. Te w szykownych ramach mogą być powieszone zamiast obrazów. Znaczenie ma każdy detal w pomieszczeniu. Nawet kupując lustrzaną tacę czy szykowne welurowe poduszki należy zwracać uwagę, czy równowaga pomiędzy splendorem a minimalizmem nie będzie zachwiana.

X