makdekor

Styl Hampton czyli wakacje w luksusie

Hamptons to nadmorski kurort na Long Island, w którym swoje rezydencje posiadają nowojorskie elity. Miasteczka, które go tworzą – East Hampton i South Hampton – pełne są luksusowych domów i rezydencji, utrzymanych w lekkim, ale gustownym stylu. Stały się one inspiracją dla wielu projektantów wnętrz. Styl Hampton to połączenie elegancji, natury i nutki marynistycznej. Nic dziwnego, że cieszy się ogromnym uznaniem również w Polsce.

Lekko, przestronnie i… wakacyjnie

Wnętrza w stylu Hampton przypominają elegancki, wakacyjny kurort. Od przekroczenia progu kojarzą się  z relaksem i wypoczynkiem. Skąd bierze się to wrażenie? Przede wszystkim z kolorystyki, która bazuje na jasnych odcieniach i dodaje wnętrzu przestronności. Ten niebanalny styl wnętrza opiera za pastelach, błękitach, beżach, ecru i brudnym różu. Aby spotęgować efekt przestrzeni, w stylu Hampton pojawiają się meble lustrzane i ozdoby ze szkła, które odbijają promienie światła. Brakuje tu ciężkich, bogato zdobionych mebli, które zdominowałyby wnętrza. To gustowny, ale lekki styl, który nie lubi nadmiaru ilości i form. Połączenie natury i elegancji zazwyczaj podkreśla drewniana podłoga i duże okna, wpuszczające sporo światła dziennego.

Dodatki są ważne

Wybierając dodatki do wnętrz należy przestrzegać zasad jasnej kolorystki i odbijania światła. Warto do wnętrza wprowadzić trochę kontrastów, kładąc na przykład na prostej sofie kontrastujący, miękki pled czy poszewki dekoracyjne w żywe wzory. Meble w stylu Hampton lubią dodatki kojarzące się naturą i stylem marynistycznym, takie jak: muszle, sieci rybackie, materiały w biało-granatowe pasy, oraz wszelkie płócienne, lniane i plecione materiały. Styl Hampton to na przykład elegancki biały stolik, przy którym stoi puf ze sznura. Z dodatkami nie wolno przesadzać, a całe wnętrze powinno tworzyć jedną kompozycję i kojarzyć się ze świeżością i nadmorskim relaksem. Nic nie może być tu bardziej dominujące niż reszta aranżacji.

Brak sztywnych zasad

Styl Hampton nie rządzi się sztywnymi zasadami. To od osoby urządzającej wnętrze zależy, czy woli, by było ono bardziej eleganckie, czy może bardziej marynistyczne. Należy koniecznie pamiętać tylko o jasnych kolorach i minimalistycznych meblach. Kwestia ilości dodatków jest indywidulana. Warto pamiętać o tym, że ponadczasowy styl Hampton ma także kojarzyć się luksusem. Nie ma więc w nim miejsca na produkty niskiej jakości lub niedokładnie wykonane. Meble w stylu Hampton najlepiej zamówić więc w sklepie specjalizującym się w tym stylu. Wnętrza rodem z nowojorskiego kurortu są zawsze uważane za gustowne, eleganckie, ale nie snobistyczne.

X